A szívre kattintva hozzáadhatja a programot a kedvenceihez. A Kedvencek menüpontban rendezhetők és kinyomtathatók a kiválasztott programok.

Dévanágari – az ősi írás | A te neved hogy néz ki dévanágarival leírva?

Folyamatos program (2024. június 22. 18:00 - 2024. június 23. 0:00)
egyéb

Egyedi helyszín: FIGYELEM!!! HELYSZÍNVÁLTOZÁS!!! A Hopp Múzeum összes Múzeumok Éjszakája programja az idei évben a Vasarely Múzeumban (1033 Budapest, Szentlélek tér 6.) kerül megrendezésre!

A dévanágarí írás a 10. századra alakult ki a történeti Indiában, de előzményei már a Kr. u. 1. századi feliratokon megtalálhatóak. Ezt az írást használják a hindi és szanszkrit nyelvekben,  módosított változatát több indiai nyelvben is, illetve ebből alakult ki a nepáli írás. A dévanágarí név a szanszkrit déva (isten), és nágarí (városi) szavak összetételéből származik, szó szerinti jelentése: „isteni városi írás”. Kétféleképpen szokták értelmezni: vagy úgy, hogy az istenek városának írása, vagy úgy, hogy mind a mennyei, mind a földi világhoz tartozó írásforma. A szanszkrit nyelvű szent szövegeket dévanágari írással jegyezték le. Ha szeretnél megismerkedni ezeknek a karaktereknek a történetével, kipróbálni, hogyan lehet ezeket papírra vetni, vagy csak a saját nevedet látnád ilyen betűkkel leírva, itt a helyed!

A program az ELTE Indológia Tanszék oktatói és hallgatói közreműködésével valósul meg.