Szúnyogok és citizen science, avagy amikor a kutató és a lakosság összedolgozik - Varga Zsaklin előadása
A citizen science, azaz a lakosság tudományba való bevonása a tudományos kutatások egyik fontos alappillére. A lakosságnak segít, hogy közvetlenül kutatóktól juthassanak fontos tudományos információkhoz, a kutatóknak pedig abban, hogy korlátokat legyőzve gyűjthessenek minél több, a vizsgálatokhoz szükséges adatot.
A Virológiai Nemzeti Laboratórium Betegségvektor és Betegségökológia Csapataként, mi is több citizen science programmal teszünk azért, hogy a lakosság minél több hiteles információt tudjon meg arról, hogy mik is az ízeltlábú vektorok és hogy miért fontos őket tanulmányozni.
Egyik első citizen science programunk a Pécsi Szúnyog, melynek keretén belül arról tájékozódhatnak az érdeklődők, hogy mit kell tudni a csípőszúnyogokról általában, milyen terepi és molekuláris biológiai vizsgálatokat végzünk velük, milyen fajokkal találkozhatunk Pécsett és környékén, milyen kórokozókat terjeszthetnek, illetve mit tehetünk, hogy minél kisebb legyen a csípőszúnyog ártalom.
Egy másik, hasonlóan fontos témával foglalkozó programunk a Rovar Piknik, mely a túlzott kémiai csípőszúnyoggyérítés következményeit hivatott bemutatni. Az érdeklődők a program keretén belül informálódhatnak továbbá arról is, hogy milyen egyéb szúnyoggyérítési módszerek vannak, valamint, hogy milyen házipraktikákkal csökkenthetjük a szúnyogok számát otthoni környezetünkben.
Előadásunkból azt is megtudhatja, hogy milyen további programokkal és érdekességekkel szolgálja csapatunk a citizen science területét.