Esterházy-Kastély – Nyaralástörténeti Látogatóközpont
A BALATONFÜREDI ESTERHÁZY-KASTÉLY
A mai balatonfüredi Esterházy-kastély földszinti részét – a hozzá tartozó istálló-szekérszínnel együtt – 1782-ben építtette gróf Esterházy Kázmér, Zólyom vármegye főispánja, Pauly Mihály pápai építőmester tervei alapján, késő barokk stílusban.
Az akkor még savanyúvízi, ma balatonfüredi gyógyforrás közeli dombon álló nyaraló kiskastélyt 1785-ben gróf Esterházy Károly egri püspök vásárolta meg, majd a következő évtől vendégfogadó céljára adta bérbe. 1838-39-ben felházat, azaz emeletet húztak az L alakú épületre, benne vendégszobákat alakítottak ki, a homlokzatát pedig klasszicista stílusban építették át. Özvegy Esterházy Mária Anna grófnő 1943-ban egy második emeletet építtetett az épületre, homlokzatát pedig késői neobarokk jellegűre alakíttatta át. Az Esterházy-kastély épületét az elmúlt közel két és fél évszázad során vendéglőházként, szállóként, hotelként, az 1960-as évektől üdülő-szanatóriumként hasznosították.
A tóparti Tagore sétány felett lévő 1.400 m2 alapterületű Esterházy-kastély Herczeg László építész, felelős vezető tervező (MCXVI Építészműterem Kft.) és Vörös Tamás DLA vezető tervező tervei alapján került komplex műemléki helyreállításra. Az épület egy 200 m2-es modern szárnnyal is bővült. A felújítása a Világörökségi helyszínek fejlesztésére kiírt uniós program keretében több mint 1,2 milliárd forintból 2020-2023 között valósult meg. Benne nyaralástörténeti látogatóközpont működik 2024. májusától.
NYÁR A BALATONON – FÜRDŐIDÉNY FÜREDEN (1825-1914)
A balatonfüredi Esterházy-kastély többszáz éves kultikus épülete nyilvános kulturális és közösségi szintérként fogadja vendégeit. Az épület földszintje őrzi a híres Esterházy család tagjai által 1782-ben épített savanyúvízi nyaraló-kiskastély elrendezését, az épületfelújítás során talált falfreskók, valamint a régi bútorok pedig az 1830-as évek emeletráépítése utáni hangulatát idézik meg.
Az épületben Közép-Európa legnagyobb tavának, az írók által „magyar tenger”-nek is nevezett Balaton-tónak, valamint híressé vált balatonfüredi fürdőjének fejlődéstörténetét bemutató interaktív kiállítás látható. A történelmi falak közötti látványos tárlat felejthetetlen időutazásra invitálja látogatóit, amelynek során feltárul a magyar reform- és kiegyezéskori balatoni fürdőkultúra világa, a meleg- és hidegfürdőzés fejlődéstörténete, a tavi gőzhajózás és a vitorlázás históriája, a hungarikummá vált füredi Anna-bálok színes forgataga…
Fő tematika:
Utazás Füredre a 19. században
Helyi karakterek
Szállások a fürdőn
A fürdőtelep és a fürdőigazgatói iroda
Hajózás a Magyar Tengeren – a Kisfaludy gőzhajó
A hidegfürdőzés története
Az egészség füredi „forrásai”. Ivókúrától a gyógykezelésig
Szórakozás a füredi Savanyúvízen (séta, színház, Anna-bál...)
Élmény – Szórakozás – Tradíció!
A balatonfüredi Esterházy-kastély Látogatóközpont és az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem tisztelettel meghívja Önt, családját és ismerőseit a gr. Esterházy Károly születésének 300. évfordulója alkalmából a Múzeumok Éjszakája előestéjén tartott
KÖTŐDÉSEK – ESTERHÁZY KÁROLY 300!
rendezvényére.
PROGRAM
17:00
Köszöntőt mond:
Dr. Pajtókné Dr. Tari Ilona, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE) rektora
habil. Csontó Lajos, az EKKE Művészeti Kar dékánja
Dr. Bóka István, Balatonfüred város polgármestere
17:15 Képzőművészeti kiállítás (EKKE Képzőművészeti Intézet)
Válogatás a Képzőművészeti Intézet Festőművész és Képi ábrázolás szakos hallgatóinak munkáiból
Megnyitja: Ferenczy Zsolt festőművész, egyetemi docens
17:30 Az EKKE Énekkarának hangversenye (EKKE Zenei Intézet)
Vezényel: Kabdebó Sándor
Műsor: Tomkins: How great delight
Fekete Gyula: Holy is the Lord
Orbán György: Pater noster
Mozart: Laudate Dominum
Zombola Péter: Ave Maria
Tóth Péter: How great delight
Ligeti György: Magány, Magos kősziklának
Sugár Rezső: Két szapphói dal
18:00 Egy csepp Eger! – ACADEMIA Egri Bikavér borkóstoló
18:30 Művészet, vallás, tudomány és az Esterházyak!
Kerekasztalbeszélgetés az Esterházy-család értékteremtő hagyatékáról és
Balatonfüred fejlesztői tevékenységéről
Résztvevők: Széplaky Gerda filozófus, esztéta, Boros Lili művészettörténész, Márkusné Vörös Hajnalka fő-levéltáros, P. Miklós Tamás helytörténész, Virág Zsolt művészettörténész, Zombola Péter Erkel- és Bartók-Pásztory díjas zeneszerző
20:00 Szerzői rövidfilm vetítés (EKKE Mozgóképművészeti Intézet)
Bevezeti: M. Tóth Éva Balázs Béla-díjas animációsfilm-rendező, intézetigazgató
21:00 Időben bolyongók az Esterházy kastélyban! Interaktív felfedező játék.
(Az EKKE első éves Művészeti instruktor MA szakosok szervezésében, a Balatonfüredi Reformkori Társa-ság tagjainak közreműködésével.)
Programjaink
- előadás
- film
- gasztronómia
- kiállítás
- zene
- attrakció
- előadás
- tárlatvezetés