Rippl-Rónai József festményei, múzeumként berendezett lakóháza, műterme, lakberendezési tárgyai, bútorai, relikviái, dokumentum fotói. Rippl-Rónai legjelentősebb kultuszhelyeként nemzetközi hírnévre tett szert.

Rippl-Rónai József (1861-1927) a magyar festészet legelső modern művésze. A 19. század végén Párizsban előbb Munkácsy Mihály tanítványa volt, majd a francia Nabis-csoport művészei körében vált neves stílusújító festő- és iparművésszé. Közeli barátja Aristide Maillol, a későbbi híres szobrász, megismerkedett Paul Gauguin-nel, Toulouse Lautrec-kel és Paul Cezanne-nal. Budapesti ismertségét az Andrássy Tivadar gróf számára készített ebédlő berendezése hozta, amely a magyar  iparművészet első, egységes szecessziós stílusú bútoregyüttese.

Rippl-Rónai 1902-ben tért vissza szülővárosába, Kaposvárra, hogy ideális otthont és műtermet teremtsen magának. 1906-ban a Könyves Kálmán Műkiadónál rendezett kiállítása nyomán olyan sikert aratott, amely lehetővé tette számára egy kisebb birtok megvásárlását.  A "Róma-villa" nevet viselő épület- és parkegyüttes a művész haláláig, 1927-ig  a magyar festészet egyik legjelentősebb művészeti központja. Az antik bútorokkal berendezett szobák, a park, a családtagok, barátok, kedvenc állatok mind ihletadó forrássá váltak a művész számára. Új környezetében születtek 1910-körül mozaikszerű, dekoratív színerejű alkotásai, a "kukoricás képek", amely a francia Fauves-stílus egyéni változata. A villa minden részlete őrzi az eredeti, Rippl-Rónai korabeli állapotot.  A személyes vonatkozású tárgyakkal, gazdag festményanyaggal  hitelesen berendezett emlékmúzeum ma a Látogató központ épületével is kiegészült.

A Róma Villa épülete a művész csaknem száz festményével betekintést enged Rippl-Rónai munkásságába. A földszinti szobákban az indulás és a párizsi 13 év változatos kísérleteit láthatjuk. Az emeleti előtérben a dél-franciaországi Banyulsban festett tájképei vannak. Az emeleti középső szoba a kukoricás képek bemutatására szolgál, míg az oldalsó szobákban családtagokról, barátokról festett pasztell arcképek láthatók. Vitrinek őrzik a művész kitüntetéseit, iparművészeti alkotásait, személyes tárgyait, munkásságának dokumentumait. A különálló műteremben Rippl-Rónai festőállványa, festőfelszerelései, pasztelljei, s a falakon sok dokumentum-fényképen követhetjük nyomon a művész életének pillanatait. A parkban felépült új Látogató központ egyik szobájában Rippl-Rónai egyetlen iparművészeti műegyüttesének, az Andrássy ebédlőnek a rekonstrukciója is megtekinthető.

Állandó kiállítás
  • tárlatvezetés
Tárlatvezetés egyedi igények alapján a művész egykori nyári rezidenciájában, műhelyében, és az un. Andrássy ebédlő rekonstrukciójában.