You can add your selected programmes to Favourites by clicking the heart icon. In Favourites, you can sort and print the programmes.

Halfer féle Festékgyár és a könyvkötői márványozás titkai Budakeszin. Papírmárványozás Gönczi Péter papírrestaurátorral a Budakeszi Tájházban

Folyamatos program (2024. June 22. 11:00 - 19:00)
kreatív foglalkozás

Mi a márványozás? Egy ázsiai eredetű papírdíszítési technika, művészet. Különböző változatai Japánból (suminagashi) és a Közel-Keletről (ebru) a közép-kortól kezdve ismertek,  A technika lényege, hogy vízhez valamilyen növényi anyagból (leginkább karragén ír mohából) főzött sűrítő, zselésítő anyagot adnak. Ez az oldat a felszínen tartja a csepegtetéssel felhordott olajtartalmú, ökörepével kevert festéket. A festékcseppek összefüggő réteget alkotva szétterülnek a folyadék felszínén, amelyen utána különböző eszközökkel és technikákkal (pálcákkal, fésű-vel, fújással stb.) változatos, egyedi mintákat lehet kialakítani.

A Halfer József neve az előző századforduló táján világszerte ismerősen csengett a könyves szakmában. A könyvkötői márványozás forradalmasítója könyvkötő mesterséget tanult, majd Pesten, a Városház téren nyitott önálló műhelyt. Figyelme eközben mindinkább a papírmárványozás problémai felé fordult, hosszú kísérletezés után végül az 1880-as évek elejére fejlesztette ki azokat a festékeket, amelyekkel új szintre emelhette ezt az ősi díszítéstechnikát. Újításairól gyakorlati szakkönyvet írt, ami előbb németül jelent meg 1885-ben, majd 1886-ban magyarul is napvilágot látott „A könyvkötői márványozás” címmel.   A szabadalmaztatott Halfer-féle festékeket az 1896-os millenniumi kiállításon arany medállal díjazták. A sikerek arra indították, hogy a századfordulón könyvkötő műhelyét – időlegesen – feladva egészen a festékek gyártásának és forgalmazásának szentelje magát. Ehhez az ideális helyszínt Budakeszin találta meg. Halfer József a 19. század utolsó éveiben költözött ide családjával, 1916-ban halt meg Budakeszin, és itt is temették el a család kriptájába. (Bednárik János-Gellér Dávid)

A Budakeszi Tájházban Gönczi Péter papírrestaurátor vezetésével a felnőttek megismerhetik és kipróbálhatják a papírmárványozást, míg a gyerekek papírmasé figurákat készíthetnek.

A program 11:00:-18:00 között tart, belépődíj nincs, adományokat a Budakeszi Tájház javára elfogadunk. Az esemény  megvalósulását támogatja Magyarország Kormánya.