Magyar Népi Iparművészeti Múzeum, Hagyományok Háza
A Hagyományok Háza részeként működő Magyar Népi Iparművészeti Múzeum 10.000 tárggyal rendelkező, országos gyűjtőkörű szakmúzeum, mely jelenleg időszaki tárlatokkal mutatja be a népi iparművészet történetét, jeles alkotóit, műhelyeit, irányzatait.A gyűjtemény alapjait a 60-as években rakták le, '84-ben nyílt meg az első állandó kiállítás Kecskeméten, mint a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum kecskeméti kiállítóhelye, ahol jelenleg közel 600 tárgy van letétben a budapesti gyűjteményből. Ezenkívül 2200 tárgy vidéki múzeumokban és tájházakban (Buzsák, Bogyoszló, Decs, Hajdúszoboszló, Karcag, Kiskunhalas, Mezőkövesd) került elhelyezésre.Az anyag nagy részét szőttesek, hímzések, fa- és csontfaragások és a népi fazekasság termékei alkotják, de kisebb számban tartalmaz még csipkét, népviseleti babát, kosár- és fonott árut, bútorokat, fémműves tárgyakat, bőr készítményeket, kékfestő textíliákat, hímes tojásokat is.A népi iparművészet öt szakágának (hímzés, szövés, fazekasság, faragás, népi mesterségek) tárgyait átfogó egyetlen hazai gyűjtemény, mely az idő múlásával egyre inkább felértékelődik. A tárgyak készítői között a legkiválóbb mesterek találhatók meg, akiknek egy része már nem él.
A Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban található nyitott műhely egy olyan különleges hely, ahol bemutatjuk, átélhetővé és megtapasztalhatóvá tesszük a kortárs népművészet, népi iparművészet mesterségeit, alkotófolyamatait. A látogató közvetlenül a mesterektől ismerheti meg az egyes munkafolyamatokat, azok technikáit, a használt alapanyagokat és a különleges munkaeszközöket. A műhelyben szalma-, csuhé- és gyékényfonók, gyöngyfűzők, hímzők, kosárfonók, nemezkészítők, szűrrátétkészítők és szövők dolgoznak, és tartanak naponta a múzeumi nyitvatartási időben bemutatót az egyéni és (iskolai) csoportos látogatók számára. Egyszerre több alkotó is dolgozik a műhelyben, így a betérők egy látogatás alkalmával különböző mesterségek fortélyait ismerhetik meg.
A nyitott műhely ezen kívül feladatának tekinti a kézművesmesterek, iparművészek, építészek és más szakmák közötti párbeszédet és tapasztalatcserét, ehhez workshopok megszervezésével járul hozzá.
A Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeum és Nyitott Műhely 2017-ben is változatos, a néphagyományhoz kötődő programokkal készül. Egy kisebb kiállításban bemutatkoznak a Tojásfestő tanfolyamon végzett hallgatók munkáikkal, egyéni látogatókat és családokat is vár Ament Éva bútorfestő, Alexa László fafaragó, Klenczer Erzsébet csuhékészítő kézműves foglalkozásokkal. Ismét lesz két divatbemutató és hozzá kapcsolódó beszélgetések: a Magyar Állami Népi Együttes jelmezeiből válogatunk Szűcs Edit jelmeztetvezővel, és egy tehetséges fiatal szövő, Petrovics Nikolett is bemutatkozik saját készítésű ruháival. Több szakmai témájú előadással is készülünk: Vörösváry Ferenc a habán kerámiaművészetről beszél, és az est során vendégünk lesz Sebő Ferenc, a Tiszta Forrás Zenekar, a Somos Zenekar és Benkő Róbert nagybőgős.
Különleges egyedi alkalom, hogy a látogatók szakmai vezetéssel bepillanthatnak a múzeum raktárába is.